بال بوش

بیرینگ خطی

بیرینگ خطی یا بال بوشینگ زمانی مورد نیاز می شود که قرار است شافت که تبدیل به میله ی راهنما شده. حرکتی خطی را به صورت رفت و برگشت انجام دهد.

برای آنی منظور ازسالیان بسیار دور از بوش برای این کار استفاده شده است اما حدودا از دهه ۷۰ میلادی به این بوش ساچمه هایی اضافه شدند تا حرکتی روان تر و بدون لغی یا کلیرنس داشته باشند.

شاید پر کاربرد ترین قطعه در ماشین سازی یاتاقان ها باشند. یاتاقان های ضد اصطکاک یا همان بلبرینگ ها در این میان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما در میان یاتاقان ها گونه ایی کربردی وجود دارد که در عامه بلبرینگ شناخته نمی شود!

بال بوش ها، بلبرینگ های خطی هستند. همان گونه که مستحضرید بلبرینگ ها و رول بیرینگ ها حرکت دورانی شافت را تضمین می کنند اما زمانی که نیاز به یک حرکت رفت و برگشتی هستیم چکار باید کرد؟

زمانی که نیاز به یک حرکت رفت و برگشتی داریم باید یک یاتاقان داشته باشیم. چرا که برای تضمین حرکت و عدم خیز قطعات نیاز است از یک تکیه گاه استفاده شود.

حال ممکن است این تکیه گاه یک یاتاقان از نوع لغزشی باشد مانند سیلندر و پیستون و یا میز دستگاه تراش و یا از نوع بلبرینگ باشد؟

آری بسته به مقدار نیروها و سرعت بین باید بین یاتاقان لغزشی و بلبرینگ یکی را انتخاب نمود و آنگاه که بلبرینگ ها نیاز هستند چه باید کرد؟
در این هنگام بلبرینگ های خطی پا در عرصه ی صنعت می گذارند.

بلبرینگ ها:

بلبرینگ های خطی در واقع بوش هایی هستند که در آن ساچمه تعبیه شده است. این ساچمه ها در مسیری گردش می کنند و امکان حرکت خطی را به شافت می دهند.

برای برسی میزان تحمل این بال بوش ها کافیست به کاتالوگ آن ها مراجعه کنید بدون آن که نیاز باشد دانش بالای از علم مهندسی مکانیک داشته باشید صرفا با اجرای فرمول معرفی شده می توانید یاتاقان خطی مناسب خود را پیدا کنید.

مطالب مرتبط