بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ و رولبرینگ بلبرینگ چیست ,باتوجه به این که اصطکاک باعث ساییدگی ، خوردگی و خراشیدگی و در کل از بین رفتن فلزات می شود این معایب باعث به وجود آمدن قطعه ای به نام بیرینگ  Bearing شد.

بیرینگ نوعی یاتاقان می باشد که فشار محوری و شعاعی و یا هردو محوری شعاعی را تحمل می کند. کلمه بیرینگ از دو قسمت Ball به معنای گوی و Bearing به معنای تحمل کردن تشکیل شده است علت وجود اتاقان و ساخت آن در تفاوت بین لغزش و غلتش است.

لبرینگ‌ها می‌توانند هم بارهای شعاعی و هم بارهای محوری را تحمل کنند و معمولاً در جاهایی به کار می‌روند که بار به نسبت کوچک باشد. در یک بلبرینگ بار از لایهٔ خارجی به گوی‌ها اعمال می‌شود و از آنجا فشار به لایهٔ داخلی منتقل می‌گردد.

یکی از مشکلاتی که همیشه خریداران بلبرینگ و رولبرینگ با آن رو به رو هستند نحوه تشخیص بلبرینگ SKF اصل از بلبرینگ تقلبی می باشد، که همین موضوع کار خرید را برای خریداران بلبرینگ و همینطور فروشگاه بلبرینگ ایمن رول را برای فروشندگان بلبرینگ SKF اصل سخت می کند.

چرا که خریدار نمیتواند با اطمینان کامل خرید کند و همینطور فروشنده بلبرینگ اصل SKF نمی تواند مشتری را قانع کند که بلبرینگ SKF ارائه شده از نوع با کیفیت و اصلی کارخانه SKF می باشد. چون بسیاری از رقبا بلبرینگ های تقلبی را با قیمت کمتری به مشتری پیشنهاد داده اند. جهت مشاهده ویدیو تشخیص بلبرینگ اصل از تقلبی این صفحه را مشاهده کنید>>

شرکت ایمن رول همواره تلاش کرده، با تحویل بلبرینگ‌های اصلی و قیمت مناسب، چرخ صنعت مملکت بهتر و بی‌وقفه بچرخد،واحد فنی شرکتهای صنعتی ایران با دیدن ، برچسب کنترل پیش ارسال ایمن روی، بروی کالا. با آرامش و اطمینان قطعه را تعویض و استفاده می‌کنند. تجربه سالها کار با صنایع . به ما آموخته است. فقط نام نیک است که می‌ماند.با خرید از ایمن رول، امنیت و آرامش را برای‌تان تضمین میکنیم. همه مسئولیت کار را با اطمینان، میپذیریم.مدیرت مجموعه ایمن رول .حمید صلواتی
آدرس: تهران، خیابان اکباتان، کوچه ناظم‌الاطباء شمالی، پاساژ امام حسین، طبقه اول، پلاک ۲/۲۰
شماره های تماس جهت اطلاع از موجودی و سفارش بلبرینگ و رولبرینگ:

۰۹۱۲-۱۰۶-۴۸۳۰          ۰۲۱-۳۳۹۹۱۴۱۶

جهت مشاهده محصولات و ویدیو های بیشتر به صفحه فروشگاه ایمن رول در اینستاگرام مراجعه کنید.

بلبرینگ‌ها یکی از پرکاربرد‌ترین لوازم در ساخت و احداث و راه‌اندازی در صنایع می‌باشند . بلبرینگ‌ها در حیطه های مختلف تخصصی و جهت ماشین آلات و کارخانه‌جات و … مورد استفاده قرار می‌گیرند .بلبرینگ‌ها در صنایع و لوازم زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:سیستم حمل و نقل هوایی، عملگرهای بالقوه هوا فضا، انمومتر، کارخانجات تولیدی، دستگاه‌های خودپرداز و کارت خوان، دوچرخه، بلندر تجاری، ابزار دستی دندانپزشکی، موتورهای الکتریکی، موتورها، پله برقی و آسانسور، رول ماهیگیری، سیستم پشتیبانی پرواز، متر جریان، گالوانومتر، موتور گاز، گشتاور موتور، هیدرولیک سیلندر، بلور صنعتی، رمز گذارهای صنعتی، متر صنعتی، میکسرهای صنعتی و شیکرها، سیستم های تشخیص نفوذ، غلطک دسته بندی مواد، عملگر پزشکی، تجهیزات تشخیصی پزشکی، تجهیزات تصویربرداری پزشکی، جراحی لیزر پزشکی و …

ویدیو نحوه تشخیص بلبرینگ SKF اصل از تقلبی

حتما قبل از خرید بلبرینگ از اصالت آن اطمینان حاصل نمایید. ما در فروشگاه ایمن رول تمام تلاش خود را برای محیا کردن بلبرینگ و رولبرینگ اصل برای شما عزیزان برقرار کرده ایم. در این راستا تعدادی ویدیو بسیار مهم جهت بررسی بلبرینگ اصل SKF از تقلبی را برای شما قرار داده ایم. قیمت بلبرینگ بسیار مهم است ، هر قیمت بلبرینگ ارزان و بی کیفیت بی حکمت نیست و قیمت بلبرینگ گران اصل هم توجیه ندارد پس سعی کنید از یک فروشگاه مطمئن قطعات و روان کننده های خود را تهیه کنید این نکته بسیار مهمی می باشد.

انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ شیار عمیق

 • بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه
 • بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه
 • بلبرینگ شیار عمیق از جنس فولاد ضد
 • بلبرینگ شیار عمیق زنگ با شیار جازدنی

نوع تحمل بار

 • بار شعاعی
 • بار محوری
 • بار مرکب شعاعی محوری
بلبرینگ و رولبرینگ | قیمت بلبرینگ | بلبرینگ اصل SKF | انواع بلبرینگ
بلبرینگ و رولبرینگ | قیمت بلبرینگ | بلبرینگ اصل SKF | انواع بلبرینگ

رولبرینگ یا بلبرینگ

ساچمه‌ها اجزای اصلی تشکیل دهنده بلبرینگ‌ها می باشند و بدون آن ها بلبرینگ تشکیل نمی شود، که بلبرینگ را تبدیل به نوعی یاتاقان غلتکی می‌کنند. درواقع جنس ساچمه بلبرینگ تعیین کننده بلبرینگ اصلی نیز می باشد و بلبرینگ‌ ها با انواع مختلف ساچمه تولید می‌شوند. به این ترتیب که در برخی مواقع ساچمه‌ها به صورت استوانه طراحی می‌شوند. در این مواقع به بلبرینگ و رولبرینگ گفته می‌شود. بنابراین بهتر است بگوییم اجزای چرخشی بلبرینگ‌ها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند. این اشکال عبارتند از:

آدرس: تهران، خیابان اکباتان، کوچه ناظم‌الاطباء شمالی، پاساژ امام حسین، طبقه اول، پلاک ۲/۲۰
شماره های تماس جهت اطلاع از موجودی و سفارش بلبرینگ و رولبرینگ:

۰۹۱۲-۱۰۶-۴۸۳۰          ۰۲۱-۳۳۹۹۱۴۱۶

جهت مشاهده محصولات و ویدیو های بیشتر به صفحه فروشگاه ایمن رول در اینستاگرام مراجعه کنید.

طرز کار بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ‌ها توان تحمل هر دو نوع بارهای شعاعی و محوری را دارند. این بار از لایه خارجی به رول‌ها منقل شده و سپس به سمت لایه داخلی می‌رود. به این ترتیب که فشار حاصل از اصطکاک به رینگ بیرونی وارد می‌شود. این نیرو که به ساچمه‌ها منتقل می‌شود در اثر چرخش آن‌ها کاهش یافته و به صورت کنترل شده به رینگ‌ داخلی ارسال می‌گردد. در واقع حرکت نرم ساچمه‌ها درون قفسه‌ها که به کمک روغن هیدرولیک درون بلبرینگ نرم‌تر و راحت‌تر نیز می‌شود، موجب حرکت راحت‌تر رینگ‌ها شده و چرخش قطعات چرخشی متصل به بلرینگ‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند. در این قسمت سرعت و توان تحمل بار بلبرینگ تغییر می‌کند. در بلبرینگ‌هایی که در آن‌ها از ساچمه غلتکی استفاده می‌شود به دلیل کوچک بودن سطح تماس و مقطع رول‌ها با رینگ‌ها، سرعت حرکت بالاتر رفته اما توان تحمل بار کاهش می‌یابد.

بلبرینگ و رولبرینگ | قیمت بلبرینگ | بلبرینگ اصل SKF | انواع بلبرینگ
بلبرینگ و رولبرینگ | قیمت بلبرینگ | بلبرینگ اصل SKF | انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ در خودرو

بلبرینگ‌ ها انواع مختلفی را دارا هستند. در مهم ترین دسته بندی آن‌ها را به دو نوع بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می‌ شوند که در واقع هر دو در دسته بیرینگ ها یا یاتاقان‌های چرخشی قرار می‌گیرند. اما دسته دیگری نیز برای بلبرینگ‌ ها ارائه می‌شود. یکی براساس نوع رینگ‌ ها و راستای اعمال بار آن‌ها است که عبارتند از:

۱. بلبرینگ‌ های شعاعی

۲. بلبرینگ‌های محوری

دسته بندی دیگر زاویه حرکتی بلبرینگ‌ ها است که براساس محور مرکزی یا شفت آن‌ها صورت می‌گیرد. این دسته بندی نیز شامل این موارد می‌شود:

۱. بلرینگ‌های تماس زاویه‌ای

۲. بلبرینگ‌های تماس عمودی

استفاده از انواع این بلبرینگ‌ ها در سیستم‌ های مختلف فنی خودرو دیده می‌شود و انتخاب آن‌ها با توجه به کارایی مشخصشان در هر سیستم صورت می‌گیرد.

قیمت بلبرینگ | قیمت انواع بلبرینگ و قیمت انواع رولبرینگ

قیمت قطعات و ابزار آلات برای هرصنعت و بهای تمام شده محصولات آن شرکت بسیار حائز اهمیت است . این موضوع مورد توجه فروشگاه ایمن رول و مدیریت مجموعه می باشد اما متاسفانه به دلیل نوسانات ارز و دلاری و وارداتی بودن کالا ها قیمت بلبرینگ و قیمت رولبرینگ هر روز به مانند کالا های دیگر وارداتی دچار نوسان می شود. از این جهت برای دریافت آخرین قیمت انواع بلبرینگ و رولبرینگ حتما با فروشگاه ایمن رول در تماس باشید، همکاران ما در بخش فروش به تمامی سوالات شما پاسخ گو هستند:

رولبرینگ و بلبرینگ از پرکاربردترین قطعات صنعتی هستند که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند و در مدل‌ها و سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند. در این مقاله شما را با ساختار و کاربرد این دو قطعه، تفاوت آن‌ها با یکدیگر و مدل‌های مختلف آنها آشنا می‌کنیم. در انتها به معرفی برترین برندهای رولبرینگ از جمله SKF، Timken و FAG می‌پردازیم.

رولبرینگ و بلبرینگ چیست؟

رولبرینگ و بلبرینگ از مهم‌ترین و پرکاربردترین یاتاقان‌های موجود هستند که در صنایع مختلفی مثل خودرو سازی، راه سازی، دوچرخه سازی و مکانیک کاربرد دارند.

اصطلاح بلبرینگ (ball bearing) از دو کلمه ball به معنی توپ یا گوی و bearing به معنای یاتاقان تشکیل شده است. این قطعه یک یاتاق توپی بوده و در وسیله‌هایی که می‌چرخند مثل چرخ ماشین، استفاده می‌شود تا مانع از ایجاد اصطکاک و ساییدگی سطح در حال چرخش شود.

اصطلاح رولبرینگ (Roller Bearing) هم از دو کلمه Roller به معنی استوانه و میله و Bearing به معنی یاتاق تشکیل شده است. این قطعه یک ساچمه استوانه‌ای بوده که امکان حرکت نسبی بین دو قطعه را با استفاده از غلتش فراهم می‌کند.

رولبرینگ و بلبرینگ قطعات ساده و سبکی هستند که در خیلی از صنایع کاربردهای فراوان دارد.

این دو قطعه متعلق به یک خانواده هستند اما تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ

رولبرینگ و بلبرینگ از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به هم هستند و خیلی‌ها هم شاید ندانند که تفاوت آنها در چیست. برای درک بهتر تفاوت این دو قطعه ابتدا به شرح ساختار آنها می‌پردازیم.

اجزای اصلی رولبرینگ عبارتند از:

 • المان‌های غلتان
 • کنس داخلی
 • کنس خارجی
 • نگه دارنده

اجزای اصلی بلبرینگ عبارتند از:

 • ساچمه
 • کنس داخلی
 • کنس خارجی

طرز کار بلبرینگ به این شکل است که ساچمه بین کنس داخلی و خارجی قرار داده شده و یکی از کنس‌ها به محور دوار متصل می‌شود و کنس دیگر ثابت می‌ماند و ساچمه بین این دو کنس می‌غلتد.

طرز کار رولبرینگ‌ها هم تا حدودی به همین شکل است و بار از کنس داخلی به ساچمه و از ساچمه به کنس خارجی انتقال می‌یابد.

مهم‌ترین تفاوت‌های رولبرینگ و بلبرینگ:

تفاوت در تحمل بار:

رولبرینگ‌ در مقایسه با بلبرینگ‌ها ظرفیت تحمل فشار بیشتری دارد و برای کارهای سنگینی که فشار وارده بر یاتاقان‌ها زیاد است از رولبرینگ استفاده می‌شود. بلبرینگ‌ها در صورت فشار زیاد تغییر شکل می‌دهند و قادر به تحمل فشارهای سنگین و زیاد نیستند.

تفاوت در زاویه فشار وارده:

رولبرینگ‌ها قابلیت تحمل فشار به صورت محوری را ندارند و در عوض به دلیل تماس ساچمه با سطح که به صورت یک خط است می‌توانند فشارهای سنگینی که به صورت شعاعی وارد می‌شود را تحمل کنند. بلبرینگ‌ها قادر به تحمل هر دو نوع فشار محوری و شعای می‌باشد اما فقط فشارهای سبک.

تفاوت در کاربردها:

از بلبرینگ در چرخ‌های کوچک و کارهای سبک برای ایجاد چرخش صاف استفاده می‌شود. از رولبرینگ برای کارهای‌های سنگن‌تر مثل چرخ ماشین استفاده می‌شود زیرا تحمل فشار و قدرت چرخش آن بیشتر است.

تفاوت از لحاظ ساختار:

رولبرینگ‌ها نسب به بلبرینگ‌ها ساختار قدرتمندتری دارند؛ زیرا بلبرینگ به صورت مونتاژ شده فروخته می‌شود و در صورت خراب شدن قابل تعمیر نیست و باید یک قطعه جدید خریداری کنید. قطعات داخلی رولبرینگ قابل جدا شدن هستند و در صورت خراب شدن می‌توانید تنها قطعه خراب شده را تعویض و یا حتی تعمیر نمایید.

در نتیجه استفاده از رولبرینگ از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است.

انواع رولبرینگ

رولبرینگ‌ها بر اساس میزان تحمل بار، ساختار و کاربردهایی که دارند به چندین دسته تقسیم شده‌اند:

رولبرینگ استوانه‌ای:

ساچمه‌های این نوع رولبرینگ استوانه‌ای شکل هستند و قادر به تحمل فشار شعاعی بسیار سنگین می‌باشند.

این نوع رولبرینگ دارای حلقه‌های کاملی است که قفسه و ساچمه‌ها بر روی آن سوار می‌شوند.

در مواردی که سرعت کاری و بار شعاعی دستگاه مورد نظر بسیار بالا باشد از رولبرینگ استوانه‌ای استفاده می‌شود.

رولبرینگ‌های استوانه‌ای در دو نوع زیر ساخته می‌شود:

 • یک ردیفه
 • پر غلتک

رولبرینگ سوزنی:

رولبرینگ‌های سوزنی در اصل نوعی رولبرینگ استوانه‌ای می‌باشد که غلتک‌های آن بلند و کم قطر هستند.

این نوع رولبرینگ‌ها اگرچه ضخامت کمی دارند اما قادر به تحمل بار شعاعی بالایی می‌باشند.

رولبرینگ‌های سوزنی می‌توانند دارای رینگ داخلی یا فاقد آن باشد. رولبرینگ‌های سوزنی فاقد رینگ داخلی فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و در صورت استفاده از نوع فاقد رینگ، شفت مورد استفاده باید صیقل داده شود.

رولبرینگ‌های سوزنی در دو نوع زیر در بازار موجود هستند:

 • یک ردفه
 • دو ردیفه

رولبرینگ مخروطی:

غلتک‌های این نوع از رولبرینگ‌ها مخروطی شکل است و شیارهای داخلی و خارجی در آن وجود دارد.

رولبرینگ‌های مخروطی می‌تواند فشار و نیروی محوری و شعاعی را تحمل کنند.

از این رولبرینگ به صورت دوتایی و جفتی استفاده می‌شود.

هرچه زاویه تماس در رولبرینگ مخروطی افزایش یابد، ظرفیت تحمل بار محوری هم بیشتر می‌شود.

از رولبرینگ‌های مخروطی بیشتر در ماشین آلات صنعتی و جعبه دنده‌ها استفاده می‌شود.

انواع رولبرینگ‌های مخروطی:

 • یک ردیفه
 • دو ردیفه
 • چهار ردیفه

رولبرینگ بشکه‌ای:

قوی‌ترین نوع رولبرینگ است و غلتک‌های آن به صورت بشکه‌ای می‌باشد و بیشترین کاربرد را در صنعت دارد.

انواع بلبرینگ

بلبرینگ‌ها بر اساس ظرفیت تحمل بار و کاربردهای آن به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • بلبرینگ شیار عمیق
 • بلبرینگ تماس زاویه‌ای
 • بلبرینگ کف گرد
 • بلبرینگ سرامیکی
 • بلبرینگ مینیاتوری
 • بلبرینگ ایگرگ
 • بلبرینگ خود تنظیم شونده

معرفی بهترین برندهای رولبرینگ و بلبرینگ

هنگام خرید بلبرینگ و رولبرینگ با تنوعی از برندهای مختلف در بازار مواجه خواهید شد و به دلیل این که شاید شناختی از این برندها نداشته باشد، انتخاب برای شما سخت و دشوار باشد. در اینجا شما را با بهترین برندهای رولبرینگ و بلبرینگ آشنا می‌کنیم.

برند Timken :

 • این برند متعلق به کشور آمریکا است.
 • کیفیت و عملکرد محصولات آن بسیار عالی است.
 • در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شود.
 • بلبرینگ‌های این برند در برابر رنگ خوردگی، آلودگی و گرد و غبار مقاوم هستند.
 • کاربرد محصولات این برند بیشتر در تجهیزات راه سازی، حفاری و ماشین آلات صنعتی است.
 • بلبرینگ‌های تیمکن (Timken) از جنس فولاد ضد زنگ هستند.
 • Timken یک برند جهانی است و به سراسر کشورها صادر می‌شود.
 • نمایندگی فروش بلبرینگ Timken در ایران هم موجود است و یکی از محبوب‌ترین برندها می‌باشد.

برند SKF :

 • SKF یکی از معتبرترین تولید کنندگان بلبرینگ و رولبرینگ است که در کشور سوئد قرار دارد.
 • شهرت و آوازه کیفیت محصولات آن به سراسر جهان رسیده است.
 • رولبرینگ‌های SKF در مدل‌ها و سایزهای مختلف جهت استفاده در صنایع گوناگون تولید می‌شود.
 • محصولات برند اس کی اف از مقاومت و ماندگاری بالایی برخوردارند.
 • بیشترین کاربرد رولبرینگ و بلبرینگ‌های SKF در صنعت خودرو سازی است.
 • فروشگاه ایمن رول نمایندگی بلبرینگ SKF در ایران می باشد و انواع مدل‌های این برند را با قیمت مناسب عرضه می‌کند.
 • ویدیو بررسی بلبرینگ SKF از اینجا مشاهده کنید.

برند FAG :

 • FAG یکی دیگر از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین برندهای اروپایی است که شرکت سازنده آن در کشور آلمان قرار دارد.
 • بلبرینگ‌های برند FAG از کیفیت، کارکرد، مقاومت و استانداردهای لازم برخوردار هستند.
 • کاربرد آن بیشتر مربوط به صنایع سنگین مثل ماشین آلات راه سازی بلدوزرها و بیل مکانیکی است.
 • عامل فروش بلبرینگ آلمانی FAG در ایران موجود است و شما با مراجعه به این نمایندگی و خرید محصولات آن دیگر نگران کیفیت این قطعات نخواهید بود.

برند KOYO :

 • ساخت کشور ژاپن است
 • انواع رولبرینگ و بلبرینگ را در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌کند.
 • کیفبت قطعات KOYO بسیار عالی است زیرا این برند در تولیدات خود از جدیدترین و پیشرفته‌ترین متریال‌ها و فناوری‌ها استفاده می‌کند.
 • قیمت رولبرینگ‌های KOYO به نسبت سایر برندها ارزان و مناسب است.
 • نمایندگی بلبرینگ KOYO در ایران یکی از بهترین جاهایی است که برای خرید رولبرینگ می‌توانید به آن مراجعه کنید.

برند NTN :

 • ساخت کشور ژاپن است.
 • این برند بیش‌ترین تنوع در مدل‌های بلبرینگ و رولبرینگ را دارد.
 • کیفیت محصولات آن توسط شرکت‌های بزرگ تست و تایید شده است.
 • بیشترین کاربرد آن در صنایع خودرو سازی و ابزار آلات مختلف می‌باشد.
 • بلبرینگ برند NTN یکی از پرفروش‌ترین برندها در ایران است.

از دیگر برندهای معتبر بلبرینگ و رولبرینگ می‌توان به NSK، UBC، INA، NACHI و KG اشاره کرد.

کلام آخر

برای خرید بلبرینگ و رولبرینگ با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌توانید از نمایندگی برندهای ذکر شده در بالا که در داخل کشور موجود هستند از طریق فروشگاه ایمن رول اقدام به خرید نمایید.

آدرس: تهران، خیابان اکباتان، کوچه ناظم‌الاطباء شمالی، پاساژ امام حسین، طبقه اول، پلاک ۲/۲۰
شماره های تماس جهت اطلاع از موجودی و سفارش بلبرینگ و رولبرینگ:

۰۹۱۲-۱۰۶-۴۸۳۰          ۰۲۱-۳۳۹۹۱۴۱۶

جهت مشاهده محصولات و ویدیو های بیشتر به صفحه فروشگاه ایمن رول در اینستاگرام مراجعه کنید.

فهرست