بلبرینگ شیار عمیق

این نوع از برینگ‌ها مرسوم‌ترین نوع برینگ است. در این نوع از برینگ‏‌ها فشار بر روی سطح خارجی برینگ وارد می‏‌شود و این فشار از طریق ساچمه‏ ها به بخش داخلی منتقل می‏گردد به دلیل آنکه ساچمه ‏ها کروی هستند تنها بخش اندکی از سطح آنها با سطوح در تماس است. لذا اصطکاک به شدت کاهش یافته و این نوع برینگ به راحتی و نرمی حرکت می‏ کنند از آنجائیکه تنها سطح اندکی از ساچمه‏ ها در تماس می ‏باشد لذا نمی ‏توان فشار زیادی را بر آنها وارد نمود زیرا موجب تغییر شکل پیدا کردن بلبرینگ می‏شود و پس از مدتی بلبرینگ به خوبی کار نخواهد کرد.
در این نوع بلبرینگ‏ها در هر رینگ یک شیار عمیق دایره‏ای با شعاعی برابر شعاع ساچمه وجود دارد.
به خاطر وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه‏ ها و رینگ‏ها، این نوع بلبرینگ‏ها توان تحمل بارهای شعاعی زیاد به همراه نیروهای محوری را دارند.
بلبرینگ‏های شیار عمیق در نوع، تک ردیفه و دو ردیفه تولید می‏شوند.
به دلیل توانایی تحمل بارهای شعاعی و محوری، اصطکاک کم و توانایی تحمل سرعت‏های بالا، بلبرینگ‏ های شیار عمیق کابرد گسترده ‏ای در صنایع مختلف پیدا کرده ‏اند. بلبرینگ‏های شیار عمیق دو ردیفه قابلیت تحمل بارهای خمشی را نیز دارند. بلبرینگ‏های شیار عمیق دو ردیفه برای شفت‏های کوتاهی که بخواهیم فقط از یک بلبرینگ در انتهای آن استفاده کنیم مناسب است.
اکثراً در بلبرینگ‏های شیار عمیق از قفسه‏ های دو تکه استفاده می‏شود.
امروزه بلبرینگ‏های شیار عمیق با حفاظ فلزی یا مجهز به حلقه آب ‏بندی پلاستیکی در حجم بسیار بالایی به کار می‏روند. به دلیل وجود حفاظ‏ها یا حلقه‏ های آب‏ بندی داخل بلبرینگ پاکیزه مانده و این امر باعث افزایش عمر بلبرینگ می‏شود. این بلبرینگ‏ها خصوصاً برای طراحی ماشین‏های جمع و جور مناسب هستند زیرا دیگر نیاز به در نظر گرفتن فضایی برای نصب کاسه‏ نمد جهت حفاظت از بلبرینگ‏ها نمی ‏باشد.

تقسیم‏ بندی بلبرینگ‏های شیار عمیق :

1- بلبرینگ شیار عمیق نوع S

2- بلبرینگ‏های شیار عمیق با شیار جازنی ساچمه ‏ها

3- بلبرینگ‏های دینام

4- بلبرینگ با تماس زاویه ‏ای یک ردیفه و دو ردیفه

5- بلبرینگ‏های با تماس 4 نقطه ‏ای

6- بلبرینگ خود تنظیم

7- بلبرینگ‏های مقطع باریک

انواع بلبرینگ‏های شیار عمیق در موارد بسیار از جمله ماشین‏های ساده، ماشین‏ آلات کشاورزی، نوار نقاله‏ ها، ماشین‏ آلات ساختمانی، دینام، استارت خودرو، جاروبرقی، قطب‏ نما، صنایع چوب، هواکش‏ ها، صنایع هوافضا، فیکسچرهای جوشکاری ربات‏های صنعتی، ماشین‏ آلات نساجی و رنگرزی، صنایع اپتیک و اپترونیک کاربرد دارد.

مطالب مرتبط