فیلتر هوا وسیله ایست که ذرات و ناخالصی های هوا را از بین می برد. دو نوع فیلتر هوا در خودروها مورد استفاده قرار می گیرند: فیلتر هوای موتور و فیلتر هوای کابین. فیلتر هوای موتور بخش مهمی از سیستم های ورودی هستند، زیرا آنها مسئول تصفیه هوای ورودی موتور می باشند. فیلتر های کابین نیز مسئول تصفیه هوای داخل کابین از آلاینده ها (گرد و خاک و سایر آلرژن ها) می باشند.

از آنجاییکه موتورهای احتراق داخلی از هوا به عنوان یک اکسید کننده در فرایند سوختن استفاده میکنند، آلاینده ها و ذرات معلق در هوا می توانند آسیب زیادی به قطعات مختلف موتور وارد نمایند. موتور خودرو بدون فیلتر هوا نمی بایست کار کند و در صورت استفاده از فیلتر در ورودی هوای موتور ممکن است هوای ورودی به موتور نتواند به راحتی وارد موتور شود، که این می تواند باعث کاهش قدرت موتور شود. لذا فیلتر مورد استفاده می بایست با توجه به نیاز موتور از کاغذ مخصوص و اندازه لازم برخوردار باشد.

تاریخچه فیلتر هوا

چندین دهه بعد از اختراع موتورهای درون سوز برای خودروها از هیچ فیلتری در ورودی هوای موتورها استفاده نمیشد. خودروهای اولیه ساختار ورودی هوای ساده ای داشتند. در سال ۱۹۱۵ یک خوروساز با نام Packard اولین بار از فیلتر هوا در تولیداتش استفاده کرد.

از زمان معرفی فیلتر هوا مواد مختلفی در تولید فیلتر هوا استفاده شده و نیز روشهای گوناگونی در تصفیه هوای ورودی موتور به کار رفته است. در تولید اولین فیلتر هوای ساخته شده از کاغذ استفاده شده بود که امروزه نیز کاغذ محبوب ترین وسیله برای تولید فیلتر هوا و تصفیه هوا به شمار میرود.

مواد و مصالح ساخت و تولید فیلتر هوا

برخی از مصالح قابل استفاده در فیلتراسون که در فیلتر هوا مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

کاغذ

پنبه

فوم

حمام روغن

مطالب مرتبط