کاسه نمد اورینگ پکینگ

کاسه نمد که نام انگلیسی آن Radial shaft seal است به منظور جلوگیری از نشت انواع سیال ها در شفت ها و پوسته ها استفاده میشود. در هر مکانیزم دارای سیالی میتوان از کاسه نمد برای عایق بندی و جلوگیری از نشت استفاده کرد.

با استفاده از انواع کاسه نمد و اورینگ ها در شفت ها و مکانیزم های ماشینی، سیال درون مکانیزم حبس شده و راهی برای خروج به بیرون مکانیزم را پیدا نمیکند. همین امر از نشت انواع سیال به بیرون از مکانیزم جلوگیری کرده و به سلامت شفت و دستگاه کمک میکند.

یک کاسه نمد از 3 جز اصلی تشکیل شده است. بخش اول کاسه فلزی کاسه نمد میباشد که حکم ساختمان اصلی کاسه نمد را دارد. درون کاسه فلزی نمد فشرده شده وجود دارد که از نشت سیالات جلوگیری میکند. امروزه از انواع لاستیک ها نیز بجای نمد فشرده شده استفاده میشود.بخش سوم فنر بوده که وظیفه آن محکم کردن کاسه نمد در جای خود و اتصال صحیح کاسه نمد با مکانیزم است.

پیستون کمک‌فنر درون یک محفظه بسته (تیوپ) فلزی که حاوی یک سیال هیدرولیکی (عموماً روغن) است، حرکت می‌نماید. اطراف محل حرکت میله به داخل و خارج محفظه به وسیله یک کاسه‌نمد کاملاً آب‌بندی شده و سیال تحت فشار، امکان خروج از محفظه را دارا نیست. گسیختگی کاسه‌نمد باعث نشتی روغن از کمک‌فنر می‌شود، هر گاه نشتی از کمک فنر دیده شد، زمان تعویض آن است.

انواع کاسه نمد اورینگ پکینگ

سه دسته اصلی برای انواع کاسه نمد ها وجود دارد که ویژگی اصلی قطعه را مشخص میکند. هر کدام از سه دسته ذکر شده در ماشین آلات خاصی کاربرد داشته و برای تهیه کاسه نمد باید به این ویژگی توجه داشت.

 • کاسه نمد گریس
 • کاسه نمد روغنی
 • کاسه نمد فنری

هر کدام از سه دسته ذکر شده دارای زیرمجموعه هایی تحت برند های متفاوت میباشند که در شرایط گوناگون از آنها استفاده میشود.

معروف ترین انواع کاسه نمد

امروزه بدلیل استفاده فراوان از کاسه نمد ها در تمامی صنایع تقاضا برای استفاده از این قطعه بسیار بالا بوده و حتی بسیاری از کشور ها اقدام به واردات کاسه نمد میکنند. به همین منظور کارخانجات متفاوتی تحت برند های گوناگون اقدام به تولید کاسه نمد و صادرات آنها میکنند.

در میان تنوع بالای برند ها و محصولات اما تعدادی از کاسه نمد ها و برند آنها به شهرت رسیده و تقاضای بیشتری برای خرید دارند.در ادامه برخی از این کاسه نمد های پرتقاضا را بررسی میکنیم.

کاسه نمد وایتون

یکی از معروف ترین کاسه نمد ها ، کاسه نمد وایتون میباشد که برای شرایط مکانیکی سخت و فشار های بسیار بالا استفاده میشود. کاسه نمد وایتون تحمل حرارتی بسیار بالایی داشته و در سخت ترین فشار ها کارایی خود را حفظ میکند.

دلیل نام گذاری این کاسه نمد به وایتون به این خاطر است که در این محصول از نوعی لاستیک با نام تجاری وایتون استفاده میشود. این لاستیک که تحمل واکنش های شیمیایی در دمای بسیار بالا تولید میشود، تحمل دمایی بسیار بالایی داشته و نسبت به فشار دارای استحکام زیادی میباشد.

کاسه نمد سیلیکون

کاسه نمد سیلیکونی نیز از انواع محصولات پر مصرف میباشد. درز گیر استفاده شده در این کاسه نمد از جنس سیلیکون بوده و با قرار گرفتن در مجاورت آب و یا سیال به مرور مقاومت بیشتری پیدا میکند.

کاسه نمد های سیلیکونی تحمل حرارتی بالایی داشته و تا 232 درجه را تحمل میکنند. همچنین انعطاف پذیری این قطعه بسیار بالا بوده و در شرایط خلا و حتی گاز هایی مانند ازن وضعیت خود را حفظ میکند.

کاسه نمد EPDM

این نوع از کاسه نمد ها دارای استحکام بسیار بالایی در برابر سیالات اسیدی میباشد؛ از این رو اغلب در صنایعی استفاده میشود که دارای مکانیزم های اسیدی هستند. دلیل استحکام EPDM در برابر اسید ها وجود مونومر های اصلاح شده در قطعه میباشد که نسبت به محیط اسیدی مقاومت نشان میدهد.

کاسه نمد NBR

کاسه نمد های NBR از ساده ترین نوع های این دسته بوده و به همین دلیل در بیشتر صنایع و ماشین آلات مورد استفاده قرار میگیرند. الاستومر استفاده شده در این اورینگ از جنس نیتریل بوتادین بوده که به اختصار به آن NBR میگویند.

محصولات NBR نسبت به سیالات روغنی مقاومت خوبی داشته و از این نوع اورینگ برای مکانیزم و ماشین هایی استفاده میشود که در مجاورت سیالات روغنی هستند. با توجه به دمای محیط برای تولید اورینگ های NBR ، مقاومت این قطعه در برابر دماهای بالاتر افزایش پیدا میکند.

تحمل حرارتی کاسه نمد های NBR از منفی 35 درجه تا 120 درجه میباشد که همین امر گستره استفاده از این قطعه را در قطعات مختلف زیاد میکند. همچنین این قطعه با ترکیب شدن با دیگر الاستومر ها تحمل حرارتی بیشتری خواهد داشت و میتوان در ماشین آلات با دمای بالاتر از 120 درجه نیز استفاده کرد.

 • کاسه‌نمد فانوسی
 • کاسه‌نمد کمپرسور

کاسه‌نمد فانوسی لوله‌ای از فلز ارتجاعی موج‌دار است که واشر لاستیکی در آن قرار می‌گیرد. این کاسه‌نمد اطراف گلویی میل‌لنگ و بدنه کمپرسور را آب‌بندی می‌کند.

کاسه‌نمد کمپرسور مانعی بدون نشت و نفوذناپذیر است که بین میل‌لنگ و بدنه کمپرسور قرار می‌گیرد.

آدرس: تهران، خیابان اکباتان، کوچه ناظم‌الاطباء شمالی، پاساژ امام حسین، طبقه اول، پلاک ۲/۲۰
شماره های تماس جهت اطلاع از موجودی و سفارش بلبرینگ و رولبرینگ:
پکینگ

پکینگ: از خانواده سیل های متحرک و نوعی آب بند بشمار می آید که برای آب بندی پیستون و شافت پمپ ها استفاده میشوند که در سایزهای گوناگون و با نوع جنس مختلف تولید میشوند . عملکرد این آب بند بصورت یک طرفه و دو طرفه میباشد . از 250 تا 700 بار را میتواند تحمل بکند . با توجه به لبه های داخلی و خارجی پکینگ ها جایگاه آنها مشخص میشود ، اگر لبه های بیرونی بلندتر باشد گلویی کار میکند و اگر لبه داخلی بلند تر باشد ، پیستونی کار میکند.

کاسه نمد اورینگ پکینگ , جنسی که برای پکینگ ها وجود دارد در انواع مختلف است و عبارت هستند از پلاستیک ، لاستیک های طبیعی و لاستیک های مصنوعی. پکینگ ها به این صورت کار می کنند که با ایجاد فشار سیال باعث می شوند که لبه ی آب بند به دیوار بچسبد و باعث عملکرد بهتر آب بند خواهند شد . میزان مصرف  و کاربرد این آب بند ها حدودا از یک بسته شروع خواهد شد که می توان چند آب بند را کنار هم در یک شیار  هم گذاشت.

Oring  اورینگ لاستیکی در دو شکل  حلقه ای و همچنین متری موجود می باشد .اورینگ حلقه ای معمولاً در سایزهای استاندارد وجود دارد وقتی نیاز به اورینگیبا قطر خیلی بزرگ باشد از انواع متری استفاده می شود که با چسب به شکل حلقه ای تبدیل می شود و قابل استفاده می باشد. اورینگ ها  تقریباً در هر صنعتی کاربرد دارند مانند:

 •  در صنعت نفت و گاز،پتروشیمی،پالایشگاه ها
 • اورینگ اتصالات در مصارف آب و فاضلاب ، آبرسانی
 • خودرو
 • لوازم خانگی و..
 • کارخانجات سیمان
 • مواد شیمیایی
 • انواع ماشین آلات صنعتی

عوامل موثر بر طول عمر کاسه نمد

قطعات صنعتی تحت عوامل گوناگون فرسوده شده و کارایی خود را از دست میدهند.در کاسه نمد دو عامل مهم فشار و دما در طول عمر قطعه تاثیر گذار هستند. بطور کلی با بررسی دقیق دما و فشار و همینطور استفاده از کاسه نمد مناسب میتوان مدت زمان بیشتری از قطعات استفاده کرد.

در صورتی که در محیط های پرفشار از کاسه نمد های مناسب مانند کاسه نمد شعاعی استفاده شود، طول عمر قطعه بسیار کم شده و در مدت زمان بسیار کمی کارایی خود را از دست میدهد.همینطور اگر قطعه استفاده شده با دمای مکانیزم سازگاری نداشته، افزایش دما به مرور به بافت کاسه نمد آسیبب شده و طول عمر آنرا کاهش میدهد.

آدرس: تهران، خیابان اکباتان، کوچه ناظم‌الاطباء شمالی، پاساژ امام حسین، طبقه اول، پلاک ۲/۲۰
شماره های تماس جهت اطلاع از موجودی و سفارش بلبرینگ و رولبرینگ:

انواع کاسه نمد، پکینگ، اورینگ

کاسه نمد ، با متریال NBR , VITON, SILIKON, GERAFIT ، FKM, EPDM
ان بی آر، وایتون ، سیلیکون، گرافیت ،
یک لبه ، دولبه، پشت باز و پست بسته ، فشار قوی ، فنر استیل ، بی فنر
در سایزها و ابعاد میلیمتر و اینچی
ساخت انواع کاسه نمدها در اسرع وقت بنا به سفارس شما انجام میشود

مقالات